Книга 2. Пізнання й досвід – шлях до сучасної енергетики
2.1. Предмет і метод термодинаміки
Для аналізу великого кола явищ і процесів, розв'язання багатьох практичних завдань більш продуктивним виявляється застосування методів термодинаміки. Термодинаміка вивчає загальні властивості тіл і різні процеси в них, що супроводжуються перетворенням енергії, без використання якої небудь певної моделі будови речовини і без висловлювання припущень щодо законів взаємодії частинок, з яких складається тіло.
Термодинаміка – один із розділів фізики, що складається із найбільш загальних фізичних теорій. ЇЇ метод дослідження і закони використовуються у самих різних галузях науки: в теоретичній фізиці та фізиці твердого тіла, у фізичній хімії, металургії і металознавстві, у теорії теплових машин і в біології.
Термін «термодинаміка» введено в науку у 1854 році англійським фізиком Уїльямом Томсоном (1824–1907), який за видатні наукові досягнення одержав титул лорда Кельвіна. Термін складено із грецьких слів thermos – теплота и dynamikos – силовий. І за початковим значенням назви, і за змістом це наука про теплові процеси, що протікають в умовах рівноваги всіх сил. Пізніше «динамікою» стали позначати дію. Наприклад, динамікою називається розділ механіки, що вивчає рух тіл.
Термодинаміка побудована за аксіоматичним принципом: фундаментальні закони природи приймаються як основні аксіоми, які називаються принципами термодинамі ки. Із них логічним шляхом виводяться всі наслідки, які характеризують різні термодинамічні системи і процеси, що в них відбуваються.
Для аналізу реальних процесів використовуються фізичні величини, що характеризують властивості тіл з макроскопічною кількістю речовини (температура, тиск, об'єм, теплоємність) і енергетичні ефекти, якими супроводжуються процеси (тепловий ефект, механічна робота, електрична робота). Механізм процесів і явищ не розглядається, тобто класична термодинаміка є феноменологічною наукою (грецьке ϕαινομενον – те, що з'являється). Феноменологічний підхід до досліджень використовується і в інших науках, але у термодинаміці він досягнув найбільшого розвитку і тому зазвичай називається термо динамічним методом дослідження, а класична термодинаміка – феноменологічною термодинамікою. Аналіз робочих процесів різних пристроїв перетворення енергії, тобто технічне застосування термодинаміки, складає важливу складову частину сучасної термодинаміки; цю частину, зважаючи на її велике значення, виділяють зазвичай у самостійний розділ і називають технічною термодинамікою. Сучасна технічна термодинаміка є основою теорії теплових двигунів, теплових машин і різних пристроїв та технологічних процесів, в яких як вихідна енергія, що зазнає перетворень у робочому процесі, використовується теплота; те ж саме основоположне значення має технічна термодинаміка для прямих перетворювачів енергії, в яких внутрішня енергія тіл чи енергія полів перетворюється на енергію електричного струму. Виникнення термодинаміки було викликане потребами практичної теплотехніки.
Значення термодинаміки полягає в тому, що вона встановлює принципи найбільш ефективного перетворення різних видів енергії і дає відповідь на першорядне з практичної точки зору питання про те, як організувати робочий процес, щоб к.к.д. був найбільшим. Термодинаміка дає можливість прогнозувати і оцінювати ефективність різних нових способів одержання корисної роботи, що має визначальне значення для вибору напрямків розвитку енергетики.
- Вступ
- ЧАСТИНА 1. Мистецтво пізнавати навколишній світ
- ЧАСТИНА 2. Розвиток вчення про теплоту, термодинаміку, теплопередачу і теплові машини
- Розділ 1. Теплота
- Розділ 2. Основи термодинаміки
- 2.1. Предмет і метод термодинаміки
- 2.2. Основні поняття і визначення
- 2.3. Перший закон термодинаміки
- 2.4. Другий закон термодинаміки
- 2.5. Поняття ексергії
- 2.6. Третій закон термодинаміки (тепловий закон Нернста)
- 2.7. Ентропія і невпорядкованість (статистичний характер другого закону термодинаміки)
- 2.8. Філософсько-методологічні основи другого закону термодинаміки
- 2.9. Термодинаміка на рубежі ХХІ століття. Стан і перспективи
- Розділ 3. Основи теплопередачі
- Розділ 4. Створення механізмів і машин для спалювання палива та використання теплової енергії
- ЧАСТИНА 3. Розвиток вчення про електрику і магнетизм. Становлення електроенергетики
- Розділ 5. Перші спостереження та експериментальні дослідження електрики і магнетизму. Відкриття основних властивостей і законів електрики
- 5.1. Перші відомості про електрику тертя і магнетизм
- 5.2. Електропровідність. Провідники та ізолятори
- 5.3. Два роди електричних зарядів. Закон Кулона
- 5.4. Електричне поле і його характеристики
- 5.5. Електрична ємність. Конденсатор
- 5.6. Електрична машина тертя. Індукційна машина
- 5.7. Досліди з електричним розрядом. Вивчення атмосферної електрики
- Розділ 6. Вивчення електричного струму. Встановлення основних законів електричного кола
- Розділ 7. Теплова і світлова дія електричного струму. Зародження основ електродинаміки
- Розділ 8. Винахід перших електричних машин. Створення центральних електричних станцій
- Розділ 9. Винахід електродвигунів та електричної тяги
- Розділ 10. Розвиток електротехнологій
- Розділ 11. Створення перших систем передачі й розподілу електричної енергії
- Розділ 12. Об'єднання електричних мереж для паралельної роботи. Створення енергетичних систем
- Розділ 13. Енергетика Росії на початку ХХ століття
- Розділ 14. План ГОЕЛРО – перший у світовій історії план розвитку народного господарства
- Розділ 15. Створення і становлення енергетичної системи України
- Розділ 5. Перші спостереження та експериментальні дослідження електрики і магнетизму. Відкриття основних властивостей і законів електрики
- ЧАСТИНА 4. Становлення атомної енергетики
- Висновок
- Коли б не вони... Хронологія найважливіших відкриттів у галузі енергетики
- Список використаної літератури
- Відомості про авторів