Бог проявил щедрость,
когда подарил миру такого человека...

Светлане Плачковой посвящается

Издание посвящается жене, другу и соратнику, автору идеи, инициатору и организатору написания этих книг Светлане Григорьевне Плачковой, что явилось её последним вкладом в свою любимую отрасль – энергетику.

Книга 3. Развитие теплоэнергетики и гидроэнергетики

Раздел 2. Гидроэнергетические ресурсы, их использование. Принципиальные схемы, параметры, режимы работы ГЭС и ГАЭС

Допоміжне устаткування ГЕС і ГАЕС включає системи технічного водопостачання, пневматичного господарства, масляного господарства, відкачки води із проточної частини, дренажу й ін.

Технічне водопостачання (ТВ) призначене для постачання очищеною водою вузлів гідроагрегата й іншого устаткування, у тому числі напрямних підшипників турбін (насос-турбін), повітроохолоджувачів або теплообмінників генераторів (двигунів-генераторів), маслоохолоджувачів трансформаторів й ін. Система ТВ, як правило, виконується автономною для кожного агрегату, а також забезпечує резервування подачі води.

Пневматичне господарство (ПГ) призначене для забезпечення стисненим повітрям гідросилового, електричного й іншого устаткування й звичайно включає дві системи стисненого повітря – низького тиску (0,8 МПа) для гальмування агрегату, пневмоприводів та ін. і високого тиску (4,0 або 6,3 МПа) для зарядки повітрям котлів МНУ, повітряних вимикачів, віджиму повітря з камери робочого колеса при переводі агрегату в режим синхронного компенсатора або пуску оборотних агрегатів в насосний режим й ін. Система ПГ включає компресори, повітрозбірники й трубопроводи.

Масляне господарство (МГ) забезпечує устаткування турбінним і трансформаторним (ізоляційним) маслом, включає ємності для зберігання оперативних резервів масла, маслонасосні агрегати, трубопроводи, апаратуру для очищення масла.

Система відкачки води (СВВ) призначена для видалення води з напірних трубопроводів, проточної частини гідромашини (турбінної камери, відсмоктувальної труби), різних ємностей (потерн) будинків ГЕС або ГАЕС при проведенні оглядів, ремонтних робіт і включає зливальні трубопроводи, водоприймальну ємність (галерею) і насосні агрегати для відкачки води в нижній б'єф.

Протипожежні й санітарно-технічні пристрої. На ГЕС і ГАЕС є устаткування з підвищеною пожежною й вибухопожежною небезпекою. Протипожежні пристрої призначені для виявлення пожежі, сигналізації про неї, а для певного устаткування (генератори, трансформатори й ін.) – для автоматичного пожежогасіння за допомогою стаціонарних водяних і пінних установок. На ГЕС (ГАЕС), як правило, виконується окрема система протипожежного водопостачання. У будинках ГЕС (ГАЕС) встановлюються системи питного водопостачання, опалення, вентиляції, кондиціювання повітря та ін.

Механічне устаткування. До складу механічного устаткування входять сміттєзатримуючі грати, затвори й підйомнотранспортне устаткування, включаючи крани, підйомники для встановлення затворів, сміттєзатримуючих грат, головні крани (мостові, козлові) для монтажу та ремонту гідросилового устаткування в будинку ГЕС (ГАЕС).

Затвори, що встановлюються на водоприймачах, виконуються аварійно-ремонтними (звичайно плоскими) для перекриття водоприймального отвору й припинення надходження води до гідромашини у випадку аварії. Їх закриття або відкриття може виконуватися кранами або за допомогою індивідуальних піднімальних механізмів (лебідок, гідроприводів) з дистанційним керуванням (швидкодіючі аварійно-ремонтні затвори).

Ремонтні плоскі затвори виконуються на водоприймачах і відсмоктувальних трубах і встановлюються звичайно кранами.

У дериваційних ГЕС при підключенні до одного водоводу декількох агрегатів або при високих напорах (більше 200 м) перед спіральною камерою гідромашини встановлюються оперативні передтурбінні затвори (дискові або кульові затвори з гідроприводом), що забезпечують захист агрегату від розгону, напрямного апарату – від кавітації при високих напорах, а також є останнім щаблем протиаварійного захисту агрегату. Ці затвори закриваються при зупинці й відкриваються при пуску агрегату. Останнім часом також знаходять застосування гідромашини з вбудованим кільцевим затвором, що виконується між статорними колонами й напрямним апаратом.

Передтурбінні оперативні затвори залежно від конструктивного виконання (типу) застосовуються при напорах у діапазоні 50–800 м і вище.

Автотрансформатор 1000 МВ·А 750/330 кВ підстанції «Київська»Автотрансформатор 1000 МВ·А 750/330 кВ підстанції «Київська»

  • Предыдущая:
    Раздел 1. Сооружение первых гидроэлектростанций. Этапы развития гидроэнергетики
  • Читать далее:
    2.1. Энергия и мощность водотоков
  •